Sklársky skanzen a Múzeum tkáčstva

Ako sa fúka sklo? Z čoho sa vyrába? Spoznajte sklárske remeslo v sklárskom skanzene vo Valaskej Belej, ktorý zachováva tradičnú výrobu skla. Na vlastné oči uvidíte tvarovanie žeravého skla. Sklári ovládajú viacero postupov ako ručne vytvarovať žeravé sklo a vy to všetko uvidíte.

Po návšteve sklárskeho skanzenu navštívite novootvorené Múzeum plátna, tkáčstva a výšivky. Táto pozoruhodná expozícia prezentuje ľudovú tvorbu ako súčasť národného kultúrneho dedičstva.Expozícia žiakom priblíži prácu šikovných tkáčskych remeselníkov, tkanie kobercov či výroba plátna a výšivky, ktorá patrí k jednej z najstarších na Slovensku. Múzeum ponúka ukážku výnimočných belianskych krojov, pre ktoré je táto bohato zdobená výšivka typická. Vystavené kroje sú staré až 80 rokov.

Ako to bude vyzerať

V sklárskej dielni uvidíte tradičnú sklársku pec rozpálenú na 1200 °C. Pri tejto vysokej teplote je sklo v peci tekuté a tečie ako med. Z horúceho tekutého skla sa dajú vyrobiť rôzne výrobky. Sklár ukáže žiakom staré postupy tvarovania a fúkania skla.

Dozviete sa z čoho je sklo, históriu skla, žiaci uvidia staré sklené výrobky. Najväčším zážitkom je však vidieť tvarovať zo skla rôzne výrobky na vlastné oči. Kvety, zvieratá, poháre, či balón zo skla…

Ukážka výroby trvá 50 min. Po ukážke si žiaci môžu pozrieť výstavu sklených suvenírov. Na pamiatku si môžte sklené suveníry aj zakúpiť.

Po návšteve sklárskeho skanzenu navštívite Múzeum plátna, tkáčstva a výšivky. Táto pozoruhodná expozícia prezentuje ľudovú tvorbu ako súčasť národného kultúrneho dedičstva. Expozícia žiakom priblíži prácu šikovných tkáčskych remeselníkov, tkanie kobercov či výroba plátna a výšivky, ktorá patrí k jednej z najstarších na Slovensku.

Čo zažijete

  • prehliadka sklárskeho skanzenu vo Valaskej Belej
  • ukážky fúkania a tvarovania skla
  • výklad o histórii skla, ukážky tvorby
  • návšteva Múzea plátna, tkáčstva a výšivky

Ako je to ďaleko?

0
km z Bratislavy
0
km z Trnavy
0
km z Trenčína
0
km zo Žiliny

Harmonogram

07:45 odchod od školy

09:00 prehliadka a ukážky v sklárskom skanzene

10:30 návšteva múzea

11:30 odchod autobusu

Cena od

16 €

Cena z Trenčína
16 €

Cena z Trnavy
22 €

Cena zo Žiliny
24 €

Cena z Bratislavy
27 €

Zabezpečíme pre vás dopravu aj z iných miest, kontaktujte nás. Cena platí pri minimálnom počte 45 žiakov. Na každých 20 žiakov je 1 pedagogický dozor zdarma. Tento výlet odporúčame pre 1.stupeň základných škôl.

Čo je v cene
  • doprava autobusom
  • prehliadka sklárskeho skanzenu s ukážkami 50min
  • návšteva múzea

Nezáväzné prihlásenie


Čo povedali účastníci?